Rynek nieruchomości w Raciborzu

W Raciborzu można znaleźć wiele ofert sprzedaży nieruchomości. Ich ceny różnią się w zależności od wielu czynników. Mimo atrakcyjności części z nich, wciąż niewiele osób decyduje się na zakup lokalu. Dlaczego?

Racibórz położony jest w województwie opolskim nad rzeką Odrą. W czasach historycznych był jedną ze stolic Górnego Śląska, w której rezydowali książęta opolsko-raciborscy. Poza walorami historycznymi (duża liczba cennych zabytków jeszcze z gotyku), warto wspomnieć o niewielkiej odległości od większych ośrodków miejskich oraz czeskiej granicy – 30 km od Ostrawy, 75 km od Katowic i tyle samo od Opola. Pod koniec 2010 roku miasto liczyło 56 397 mieszkańców. Gospodarka Raciborza jest oparta głównie na rolnictwie oraz przemyśle.

Mieszkania czynszowe

15 marca 2012 r. w życie weszło zarządzenie prezydenta Raciborza, według którego kwotę czynszu oblicza się na podstawie analizy wieloczynnikowej. Czynniki brane pod uwagę to, między innymi: lokalizacja, położenie mieszkania, wyposażenie mieszkania, stan techniczny. Na tej podstawie tworzy się ocenę danego lokalu i odpowiednio zwiększa lub zmniejsza się kwotę czynszu.

Rynek nieruchomości w Raciborzu po dekoniunkturze

Podobnie jak w całym kraju, tak i w Raciborzu ceny nieruchomości spadły do poziomu z lat 2006-2007. Popyt na mieszkania maleje z wielu powodów. Po pierwsze, od lat 90-tych liczba mieszkańców Raciborza systematycznie spada. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego 2002–2030 miasto odnotuje spadek liczby ludności o 37%. To powoduje, że w mieście pozostaje więcej osób, które chcą sprzedać lokal niż potencjalnych kupców. Drugim czynnikiem jest postawa banków, które zwiększają rygory stawiane kredytobiorców i coraz częściej odmawiają udzielenia kredytu hipotecznego. Coraz mniej kupujących posiada zdolność kredytową. Z tego powodu, kupowane nieruchomości to zazwyczaj nieruchomości najtańsze, małe mieszkania, niewielkie działki oraz tanie domy do remontu.

Analiza rynku nieruchomości zabudowanych w Raciborzu

W Raciborzu w 2011 r. odnotowano 125 transakcji. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania wynosi aktualnie 2 100 – 2 200 zł. Można oczywiście znaleźć oferty dużo tańsze (np. 1 500 zł/mkw) oraz dużo droższe (do 3 000 zł/mkw). Cena lokalu uzależniona jest od jego lokalizacji, wielkości, kształtu mieszkania, występujących ograniczeń i niedogodności (np. duży hałas z sąsiadującego zakładu produkcyjnego), dostępności komunikacyjnej, a także sąsiedztwa oraz okolicy. Podobnym kryteriom podlegają nieruchomości przeznaczone pod działalność usługowo-handlową czy działalność przemysłową.

Jeżeli chodzi o prognozy na kolejne lata, analitycy przewidują, że dalej będziemy obserwowali zjawiska nadpodaży, spadków cen sprzedawanych nieruchomości oraz spadku liczby klientów ze zdolnością kredytową.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*