Najczęściej wydaje nam się, że prąd jest jak powietrze. Oznacza to, że o instalacji elektrycznej przypominamy sobie dopiero w momencie remontu lub gdy dochodzi do awarii. Tak naprawdę większość z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważne jest systematyczne dokonywanie przeglądu instalacji, a niejednego z nas mogłoby to uchronić przed tragiczną konsekwencją, jaką może często jest np. pożar.

Nim dana instalacja elektryczna zostanie oddana do eksploatacji, wykwalifikowany elektryk powinien przeprowadzić odpowiednie badania odbiorcze. Usługa ta ma na celu potwierdzenie czy wszystko działa prawidłowo i nie stwarza ewentualnych zagrożeń. Badania polegają na precyzyjnych oględzinach oraz pomiarach parametrów technicznych i prób podług zaleceń normy PN-HD 60364-6:2008. Głównym celem badań odbiorczych jest więc skontrolowanie działania wykonanej instalacji pod względem obowiązujących w kraju przepisów oraz norm.

Zalecenia prawne

Badania okresowe związane z eksploatacją instalacji elektrycznej należy wykonywać w danym obiekcie przynajmniej raz na pięć lat. Należy dodać, że prawo określa szczególne miejsca, takie jak pomieszczenia, w których zagrożenie pożarowe lub związane ze żrącymi wyziewami jest większe ze względu np. na specyfikę pracy zakładu. Wobec takich miejsc zaleca się przeprowadzanie badania raz na rok. Chcąc mieć pewność, że wszystko jest w porządku, warto zainwestować w usługi elektryczne i dowiedzieć się, czy instalacja działa bez zarzutu. Pomoże to uchronić nas przed poważną awarią i znacznie większymi kosztami naprawy oraz przed pożarem – w końcu to życie ludzkie jest najważniejsze. W trakcie badań okresowych elektryk dokonuje dokładnych oględzin i pomiarów parametrów technicznych oraz sprawdza skuteczność samoczynnego wyłączania się zasilania i rezystancji izolacji. W celu zapewniania bezpieczeństwa poszukaj oferty elektryka z twojej okolicy, wpisując w przeglądarkę np. Elektryk Kraków. Im starsza instalacja, tym więcej usterek może w niej występować, dlatego nie zwlekaj i zleć dokładną inspekcję.

Na co elektryk zwraca uwagę w czasie badań?

Wykonując badanie, elektryk sprawdza sposób zabezpieczenia przed porażeniem prądem, a także ochronę przeciwpożarową i związane z nią sprzęty. Poddaje kontroli to czy oznaczenia przewodów neutralnych i ochronnych są właściwe, sprawdza poprawność połączeń obwodów oraz to czy niezbędne tablice ostrzegawcze i oznaczenia znajdują się w odpowiednim miejscu.