Rynek nieruchomości w Kędzierzynie-Koźlu jest mocno zróżnicowany. Pod względem wysokości cen za lokal na rynku wtórnym oraz pierwotnym miasto znajduje się w drugiej, czasem nawet trzeciej, setce w kolejności od najdroższych.

Kędzierzyn-Koźle położone jest w południowo-wschodniej części województwa opolskiego i liczy ponad 63 000 mieszkańców. Z roku na rok liczba ludności maleje i nic nie zapowiada, aby w najbliższym czasie ta tendencja miała się zmienić. W tym największym pod względem zajmowanej powierzchni mieście na Opolszczyźnie stopa bezrobocia waha się na poziomie kilkunastu procent. Do największych walorów Opola należy lokalizacja między dużymi miastami (Katowice, Wrocław) oraz sąsiedztwo Niemiec, oraz Czech. Tyle w największym skrócie można powiedzieć o samym mieście. A co można powiedzieć na temat lokalnego rynku nieruchomości?

Osiedla w Kędzierzynie-Koźlu a rodzaj zabudowy

Kędzierzyn-Koźle składa się z 16 osiedli, z których największym potencjałem gospodarczym mogą pochwalić się Azoty oraz Blachownia. To tam znajdują się największe zakłady przemysłowe w okolicy i tam inwestorzy decydują się otwierać kolejne działalności. Z kolei funkcję mieszkalną spełniają głównie osiedla: Kłodnica, Cisowa, Rogi, Lenartowice, Miejsce Kłodnickie, Kuźniczka oraz Sławięcice. Dominuje tu zabudowa jednorodzinna oraz kompleksy handlowo-usługowe . Stare Miasto i Śródmieście to przede wszystkim ośrodki życia kulturalnego, administracyjnego i handlowego. To tu znajdują się zabytkowe kamienice oraz atrakcyjne budynki biznesowe. Pozostałe osiedla to: Zachód, Piastów, Pogorzelec, Południe, Przyjaźni. Większość tutejszych nieruchomości to zabudowa wielorodzinna: bloki mieszkalne o różnym standardzie i roku powstania.

Ceny mieszkań w Kędzierzynie-Koźlu

Mimo iż ceny nieruchomości są bardzo zróżnicowane, to jednak należą do stosunkowo tanich, szczególnie jeśli chodzi o rynek wtórny. Średnia cena mieszkań na rynku wtórnym oscyluje w okolicach 1700 zł za m², zaś cena domów — około 1800 zł za metr kwadratowy. Na rynku pierwotnym można znaleźć domy w cenie ok. 4 500 zł za metr kwadratowy. Z kolei cena mieszkań wynosi mniej więcej 3 200-3 300 zł/mkw. Aby wynająć w tym mieście mieszkanie, trzeba liczyć się średnio z miesięcznymi kosztami rzędu 1 000 zł za mieszkanie 3-pokojowe, 800 zł za mieszkanie 2-pokojowe i 600 – za trzypokojowe. W porównaniu do otwierającego listę Wrocławia jest to 4,5 razy mniej niż w stolicy Dolnego Śląska. Kwota ta jest w dużej mierze uzależniona od standardu mieszkania oraz jego lokalizacji. Jeżeli chodzi o wiek nieruchomości, wśród wszystkich ofert, wzrosła liczba tych, które dotyczą sprzedaży nowszych mieszkań, oddanych do użytku w ciągu ostatnich dziesięciu lat oraz tych o wyższym standardzie, ale wciąż najwięcej jest ofert sprzedaży nieruchomości zbudowanych w ubiegłym stuleciu.

Prognozy specjalistów zgodnie wskazują na fakt, że ceny nieruchomości w mieście będą systematycznie spadać. Jest to spowodowane odpływem ludzi z miasta. Rośnie przewaga kupujących i najmujących nad właścicielami – to ci drudzy muszą walczyć o zainteresowanie kupców: ceną, wysokim standardem i innymi korzyściami. Rynek nieruchomości Kędzierzyna-Koźla jest rynkiem kupującego.