Alkohol domowej produkcji to często prawdziwy rarytas, którym chętnie uraczymy naszych gości. Z tego właśnie powodu na rynku można znaleźć wiele ofert dobrej jakości sprzętu do destylacji. W tekście wyjaśniamy co będzie potrzebne do rozpoczęcia produkcji alkoholu i destylatów we własnym domu.

[[Aparatura do bimbru] przyda się każdemu, kto chce się cieszyć wysokiej jakości trunkiem we własnym domu.

Destylatory
Aparatura do bimbru pozwalająca na uzyskanie dobrej jakości trunku składa się z kotła, chłodnicy oraz kolumny rektyfikacyjnej, służącej do oczyszczania otrzymywanego destylatu, do postaci najbardziej zbliżonej do czystego związku alkoholu etylowego. Przy ciśnieniu atmosferycznym w procesie rektyfikacji możliwe jest uzyskanie maksymalnie stężenie etanolu na poziomie 97,2%! Dzięki zastosowaniu kolumny rektyfikacyjnej, w której znajduje się wypełnienie w postaci sprężynek pryzmatycznych można otrzymać destylat o mocy nawet do 94%. Wypełnienie kolumny pomaga w oczyszczaniu destylatu – powinna to być substancja, która nie reaguje z etanolem i ma odpowiednią budowę fizyczną. W kolumnie następuje skraplanie części destylatu a następnie oczyszczony z zanieczyszczeń destylat trafia poprzez metalową rurkę i silikonowy wężyk do chłodnicy, w której się skrapla i wykapuje do naczynia odbioru.

Akcesoria przydatne w domowej produkcji alkoholu
Istnieje sporo możliwości, jednak do najbardziej podstawowego wyposażenia należą:
cylinder z miarką, czyli podstawowy element pomiarowy potrzebny przy każdej destylacji; alkoholomierz, dzięki któremu sprawdzimy stężenie alkoholu i upewnimy się, że efekt będzie odpowiedni; wężyki, a więc szczelne przewody zapewniające sprawny przepływ alkoholu i usprawniające pracę; lejek, niezbędny sprzęt przy precyzyjnym przelewaniu otrzymanego produktu oraz szczelnie zamykane butelki, które nie tylko zabezpieczą nasze dzieło, ale też sprawią, że będzie się odpowiednio prezentować.