Jak wyglądają zwyczaje mieszkańców Raciborza odnośnie szukania ofert sprzedaży domów i mieszkań? Mieszkańcy nie odstępują od trendów w całym kraju i potwierdzają statystyki ogólnopolskie.

Zanim kupię mieszkanie…

Kupno mieszkania to niełatwa decyzja. Zwłaszcza jeśli nie dysponujemy dużymi środkami finansowymi na koncie, a i oferowany nam kredyt nie gwarantuje swobody przebierania w ofertach. Dlatego musi być ona poprzedzona analizą różnych ofert, cen, jakie proponują właściciele oraz rozpoznaniem ogólnej sytuacji na rynku ogłoszeń mieszkaniowych. Większość z nas w celu pozyskania tego rodzaju wiedzy wykorzystuje Internet. Nawet w czasach kryzysu ruch na branżowych portalach nie zmalał, a wręcz przeciwnie – wzrósł. Szczególnie w takim okresie kupcom zależało na znalezieniu wyjątkowo atrakcyjnej oferty. Często zaczynamy poszukiwania od ofert o wyższym standardzie i większym metrażu, a kończymy na ofertach mniej kuszących, ale tańszych.

Przeszukiwanie ogłoszeń sprzedaży nieruchomości

W ostatnich latach wzrasta liczba nabywanych przez Polaków urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, laptopy, notebooki oraz tablety. Mimo to, do szukania ogłoszeń o sprzedaży mieszkań wykorzystujemy stacjonarne komputery. W Raciborzu niecałe 10% ruchu w serwisach nieruchomościowych pochodzi z Internetu mobilnego. Raciborzanie mobilny sprzęt wykorzystują głównie do rozrywki oraz korzystania z multimediów, serwisów społecznościowych oraz przeglądania wiadomości. Zakup domu czy mieszkania to zbyt poważna sprawa, by zbierać informacje w czasie drogi do pracy czy na zakupy. Potrzeba nam spokoju i bardziej komfortowych warunków. W zaciszu domowym lub w pracy możemy uważniej wczytać się w treść ogłoszenia, zobaczyć większe zdjęcia, skonsultować się z innymi członkami rodziny, a nawet – od razu skontaktować się z kupcem lub pośrednikiem.

Gdzie i kiedy Raciborzanie szukają mieszkań?

Mieszkańcy Raciborza przeglądają ogłoszenia na portalach nieruchomości w czasie godzin pracy – do godziny 16 przypada aż połowa ruchu na witrynach tematycznych. Druga połowa to godziny wieczorne, a nawet – nocne. Po wypełnieniu wszystkich obowiązków zawodowych i domowych, pod koniec dnia mieszkańcy znajdują chwilę na przeszukiwanie sieci. Raciborzanie szukają mieszkań od poniedziałku do soboty, w niedzielę rośnie ruch w ofertach domów. Osoby z większymi zdolnościami finansowymi to często przedsiębiorcy lub menedżerowie wyższych szczebli, którzy pracują aż 6 dni w tygodniu – tylko niedzielę mogą poświęcić na sprawy osobiste, takie jak poszukiwanie przyszłego domu. Szukanie mieszkań większość z kupców zostawia na wiosnę i lato. Drugą falę zainteresowania można zaobserwować w okresie przedświątecznym.