Południowo-zachodnia część Polski jawi się jako coraz bardziej atrakcyjne miejsce do życia. Z tego powodu coraz więcej osób szuka używanych mieszkań w tym regionie. Ile to może kosztować? Jakiej ceny za wymarzone mieszkanie możemy się spodziewać?

Wielu przeciętnych obywateli nie stać na zakup nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Wiązałoby się to z zaciągnięciem ogromnego kredytu na wiele lat, który i tak nie wszyscy by dostali. Z tego powodu, coraz atrakcyjniejszą alternatywą staje się kupno nieruchomości z „drugiej ręki”. Sytuacja na rynku wtórnym mieszkań jest odmienna w poszczególnych miastach i regionach. Dziś przyjrzymy się bliżej południowo-zachodniej części kraju, a w szczególności dwóm wojewódzkim stolicom – w Opolu i we Wrocławiu.

Używane mieszkania na Dolnym Śląsku

Województwo dolnośląskie jest regionem bardzo dobrze rozwiniętym gospodarczo o wielu walorach, które może zaoferować zarówno swoim mieszkańcom, jak i odwiedzającym to miejsce turystom. Dolny Śląsk jest znaczącym punktem na mapie Polski, ale i całej Europy – znajduje się tu dużo inwestycji z kapitałem zagranicznym. To wszystko wpływa na sytuację na rynku wtórnym nieruchomości. We Wrocławiu średnia cena za metr kwadratowy wynosi 5 700, a nawet 5 900 zł. Najmniejszą, ale i najdroższą dzielnicą jest, co nikogo nie dziwi, Stare Miasto. To centrum życia kulturalnego, administracyjnego i handlowego. Za nieruchomość w zabytkowej kamienicy w sercu Wrocławia należy zapłacić niekiedy nawet 7 tys. zł za metr kwadratowy. Najmniej zapłacimy z kolei w dawnych osadach wiejskich przyłączonych do miasta od północnej strony. Są to, m. in., dzielnice: Zakrzów, Psie Pole i Różanka. Jeżeli chodzi o liczbę ofert sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego, przeważającą część stanowią te znajdujące się w dzielnicy Fabryczna. Właściciele oferują tu głównie mieszkania w blokach, o wiele rzadziej – w domach jednorodzinnych.

Nieruchomości na rynku wtórnym w województwie opolskim

Opolszczyzna to o wiele mniejsze i mniej rozwinięte województwo. Mimo to jego atrakcyjność tkwi w bliskim sąsiedztwie z Czechami oraz Niemcami, a także dobrze zorganizowanej infrastrukturze drogowej. W Opolu cena za metr kwadratowy oscyluje średnio wokół 4 300 – 4 500 zł. To jedne z niższych cen w miastach wojewódzkich na terenie całego kraju. Najwięcej ofert dotyczy mieszkań 2-3 pokojowych (np. w Zaodrzu, Centrum i Śródmieściu), najmniej – dużych, 4-5 pokojowych. Stosunkowo tanie nieruchomości są położone w północnej części Opola, na przykład w dzielnicy Groszowice. Na drugim biegunie znajdują się lokale z Półwsi. Najdroższe są mieszkania do 40 m2, zaś najtańsze – ok. 100 m2.

Południowo-zachodnia Polaka to region wysoko zurbanizowany – ponad połowa mieszkańców żyje w miastach, co może być sygnałem dla inwestorów, że warto otworzyć własny biznes w tej części kraju. Kiedy potencjał tej części kraju zostanie w pełni odkryty, ceny mieszkań zapewne pójdą jeszcze bardziej w górę.