Średnia cena mieszkania na rynku wtórnym w Raciborzu to około 145 tysięcy zł. Mieszkania w Raciborzu są tańsze niż w Rybniku, ale równocześnie kosztują więcej niż w Wodzisławiu Śląskim.

Ceny mieszkań w Raciborzu zależą w głównej mierze od jego lokalizacji, wielkości oraz standardu. Bez względu na to, jakie mieszkanie chcemy kupić, warto pamiętać, że dzisiejszy rynek nieruchomości to rynek nadpopytu, w związku z tym kupcy mają realną siłę negocjacyjną. To oni mogą skutecznie targować się o niższą cenę nieruchomości – w efekcie są w stanie zbić cenę nawet o kilka tysięcy złotych. Dla niektórych może wydawać się to niewiele, ale zaoszczędzone pieniądze z pewnością będzie na co wydać: remont przedpokoju, zakup nowych mebli do pokoju, albo wykończenie łazienki.

Ile kosztuje M1, M2 i M3 w Raciborzu?

Rynek mieszkań „z drugiej ręki” w Raciborzu charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem wewnętrznym. Ceny są różne, jednak ogólnie można przyjąć, że metr kwadratowy kosztuje mniej więcej 2 300 zł. Za kawalerkę w Raciborzu zapłacimy ok. 71 000 zł. Najtańsze znajdziemy już za 60 000 zł, najdroższe zaś – nawet za 80 000 zł. Zdecydowanie większa różnica w cenie występuje odnośnie mieszkań z dwoma pokojami – tu ceny zaczynają się od 75 tysięcy zł i mogą sięgać 200 000 zł. Jeżeli rozglądamy się za kupnem M3, musimy liczyć się z kosztami około 120 – 130 tysięcy zł. Większość ofert sprzedaży nieruchomości w Raciborzu dotyczy właśnie tych ostatnich. Najlepiej sprzedają się 2 i 3 pokojowe mieszkania o powierzchni od 50 do 60 metrów kwadratowych.

Ceny nieruchomości w Raciborzu na tle innych miast

Warto przyjrzeć się cenom mieszkań w Raciborzu i porównać je z tymi, jakie oferują inne pobliskie miasta. Z analiz okazuje się, że Racibórz nie oferuje ani najtańszych, ani najdroższych cen – plasuje się gdzieś pośrodku. W Wodzisławiu Śląskim można zapłacić za nieruchomość mniej nawet o 110, a nawet 120 000 zł. Z drugiej strony, lokale w Rybniku są droższe nawet o 150 – 160 tysięcy zł. W skali całego kraju, najdroższe mieszkania na rynku wtórnym znajdują się w Sopocie, gdzie cena za metr kwadratowy dochodzi do 7000 zł. Jeżeli zaś chodzi o domy, pierwsze miejsce w klasyfikacji zajmuje Biskupiec, gdzie cena za metr kwadratowy domu na rynku wtórnym dochodzi nawet do 22000 zł.

Mimo że w mieście jest taniej niż w wielu sąsiednich miejscowościach, to i tak mało kogo stać na własne „cztery kąty”. Jest to spowodowane w szczególności niekorzystnymi warunkami spłaty kredytów hipotecznych, jakie oferują banki. Zarabiają one na przeciętnym kredytobiorcy niemal 100% kwoty, jaką pożyczamy.