Rybnik jest stolicą rozrywki, edukacji i kultury w regionie. Mimo to, ceny kupna nieruchomości w Rybniku są tańsze niż w Knurowie, ale droższe niż w Raciborzu. Rynek nieruchomości w Rybniku jest wystarczająco różnorodny, by każdy chętny mógł znaleźć „cztery kąty” idealne dla siebie.

Kilka słów o mieście

Rybnik składa się z 27 dzielnic , które zamieszkuje około 140 tysięcy mieszkańców – liczba ta niewiele się zmienia od lat 90-tych. Znajduje się na 14. pozycji na liście największych miast w Polsce pod względem powierzchni i 25. miejsce na liście największych miast Polski według ludności. To także dziewiąte z kolei miasto pod względem wielkości w województwie śląskim według liczby ludności. W mieście funkcjonuje wiele ośrodków kulturalnych, a także rozwija się przemysł. Mimo to stopa bezrobocia w Rybniku kształtuje się na poziomie ok. 11 procent.

Rynek pierwotny i wtórny mieszkań w Rybniku

Rynek pierwotny nieruchomości jest bardzo zróżnicowany. Znajdziemy tu zarówno kawalerki o powierzchni 30 m2, przez mieszkania 2-pokojowe o metrażach od 45 m2 do 57 m2, aż do dużych mieszkań z 3 lub 4 pokojami o wielkości około 100 m2. Wysokość czynszu waha się od 400 do nawet 1000 zł i uzależniona jest głownie od metrażu, ale nie tylko. Wyższy czynsz zapłacimy za nieruchomości zlokalizowane bliżej centrum. Przykładowo, za mieszkanie w stanie deweloperskim o wielkości 67 m2 należy liczyć się z kosztami rzędu 360 000, co przekłada się na sumę ok. 5 300 – 5 400 zł/mkw. Jeżeli chodzi o rynek wtórny, oferty są jeszcze bardziej zróżnicowane. Najdrożej jest oczywiście w centrum miasta. Przykładowo, mieszkanie o wielkości 50 m2 kosztuje ok. 140 – 150 tysięcy, czyli ok. 3 000 zł/mkw. Z kolei mieszkanie o powierzchni 140 m2 może kosztować nawet 480 000 zł.

Wynajem rybnickich mieszkań oraz ceny działek

Jeżeli chcemy nabyć nieruchomość niezabudowaną musimy liczyć się z kosztami wahającymi się od 15 zł/mkw do nawet 90 zł/mkw. Niektóre działki są całkowicie lub częściowo ogrodzone, za co również należy dodatkowo zapłacić. Większość z nich jest przeznaczana na budowę kompleksów mieszkaniowo-usługowych, jednak znajdują się też takie, na których mają zostać wybudowane domy mieszkalne. Ceny najmu mieszkań w Rybniku są również uzależnione od wielkości, lokalizacji, standardu i wyposażenia danego lokum. Za mieszkanie o powierzchni 30m2 zapłacimy 600 zł na miesiąc, za większe mieszkania ok. 900 zł co miesiąc. Te o powierzchni zbliżonej do 100m2 są najdroższe – za ich wynajem należy płacić każdego miesiąca półtora tysiąca złotych.

Zakup nieruchomość, bez względu na to, czy decydujemy się na zakup na rynku pierwotnym, czy też – wtórnym, to bardzo poważna decyzja wymagająca długich i wieloaspektowych rozmyślań i analiz wszystkich „za i przeciw”. Warto skorzystać z pomocy radcy prawnego lub prawnika, by później nie cierpieć z powodu niekorzystnych i nieuczciwych zapisów w podpisanej umowie. Język prawniczy jest zwiły i skomplikowany – sami możemy wszystkiego nie zrozumieć. Jest to inwestycja długoterminowa, dlatego nie warto się spieszyć z podjęciem ostatecznej decyzji.